Categories
BLOG

200 dollars worth of weed

How much does weed cost: grams, quarters, ounces and pounds, Know What You should be Paying

March 29, 2018 By Bud Durden

How much does weed cost

There is a lot of weed being smoked since 2016 when a report by “Arcview” stated that $53.3 billion dollars were spent on cannabis by North Americans. Since 2016 more states and even countries have stepped up to the legalization line and the 2017 number for the amount of weed purchased has increased by 33%. That’s a massive increase in weed purchasing and tax revenue. These numbers are based on the estimated total of legal and illegal weed sold in North America per year. Due to the massive shifts in the medical marijuana market, the price of marijuana is going down! So just how much does weed cost in your neighborhood.

Update 2019: Legalization has gained ground in the US and has become legalized or medically legalized in many countries such as Canada. Yes, Canada, home of the beaver, basketball, and currency made out of heavy coins called “Loonies”. Usage is exploding through the world but in counties like Canada, it’s caused the prices to start skyrocketing. How much are you paying?

How Much Does Weed Cost Where You Live? (Anonymous Survey)

The street value of cannabis Crowdsourced anonymously by the consumer. Please submit your latest cannabis transaction.

Click on the Map Locations to View Detailed Information

Average Weed Prices in: n/a

Quality Average Price/OZ # of Contributors
High Quality n/a n/a
Medium Quality n/a n/a
Low Quality n/a n/a

Recent Submissions

No data available

Most popular States/Provinces

  • California
  • Texas
  • New York
  • Florida
  • England

By Country

  • United States
  • United Kingdom
  • Canada
  • Australia
  • Puerto Rico

Grow Your Own Cannabis For Just $3 per gram: An easy to follow guide

As cannabis became legalized and people started hearing about the massive tax revenues being generated It really shocked people. No one realized just how much weed was getting smoked in North America. So, what does weed cost in your area? We would like to put together an international price index for medical marijuana as well as weed from the black market.

I live in Canada in sort of a pre-legalization limbo. In July 2018 cannabis will be legalized in all of Canada and the prices will change for sure. Currently, if I needed to order weed from a dealer or from a semi-legal online dispensary I would be paying about $240 per ounce of top-grade cannabis and about $200 per ounce for mid-grade cannabis. I believe that’s near the top of the expensive weed scale, what do you think?

TIP: Always weigh your weed, it only takes a second and you’ll know if you are being ripped off instantly. A cheap digital scale will do just fine. If you are getting shorted find a new source, don’t confront your drug dealer! If it’s from an online source you can complain to the company and leave a bad review.

Top 5 Beginner Strains For New Growers Click Here

Average Price for a Quarter of Weed

With more states and provinces legalizing cannabis more growers have come online and caused the prices of cannabis to fall in recent times. A report on Bloomberg.com states that “the increasing supply of legal marijuana is turning into a major buzz kill for growers as prices plunge”. As more illegal growers convert their grows over to legal the amount of cannabis on the market is only going to grow.
It’s said that in Colorado or as I like to call it weed central that the price of wholesale weed has fallen an average of 48% to $1300 a pound for premium weed. How much does weed cost where you live?

Buy weed online in Canada now!

California-based Arcview Group a cannabis investor consortium tells its members to expect cannabis prices to continue to fall and that this should be planned for in all new business plans for people growing as a business. As agricultural technology advances due to this new gold rush expect the cost of production to fall and the amount of production to keep rising and pressuring prices.
As we enter into 2018 several states have legalized to at least some degree and all of Canada will move to legalize weed by July 2018; we decided to look at how the cost of weed has been affected by the increased consumption rates.

Just like in real-estate it all comes down to location, location, location. If you are living in a very weed unfriendly state such as Kentucky, where a small-time dealer could catch 2 to 4 years for a simple weed deal the prices are high. There are risks, transportation issues and more middlemen involved in the transaction to get that weed to the state in the first place.

If you are lucky to live in and around Colorado where cannabis business has to fight and undercut their prices to gain customers the price falls substantially. The network of growers is large and built up so there is more capacity then need at this point. The same goes for California, they have more weed then they can sell which of course leads to low prices.

If you live in a place where medical cannabis is legal then you can likely get cannabis for even less money because medical cannabis is taxed less, then recreational. How much does weed cost in your state?

Remember I’m basing my price estimates off California and Colorado weed prices, not street prices.

Save Massive Money By Growing Your Own, Find Out How Click Here

Weed Prices – Grams to Ounces

Remember like anything economies of scale are in play when buying cannabis. That just means that the more cannabis you buy at once the better deal you get on the price of that weed. Bigger buys mean smaller costs.

How Much Does a Pound of Weed Cost?

Lets just set the record straight here so people that aren’t from California or Colorado understand that you can’t just walk into a dispensary and order a pound of weed. There are restrictions and in both these states that restriction is one ounce per person per visit. You need to have a store, so you can buy from a wholesale producer. Out on the black market in most US states where cannabis is not legal the cost of a pound of weed is between $2000 to $4000 per pound depending on the quality of the product. On average expect to pay $2K to 3K per pound.

If you are wondering how a pound breaks down into grams of weed; there are 453.59 grams in a pound. So, make sure you weigh your weed and don’t get shorted on that half gram.

How Much Profit is in Selling a Pound of Weed?

Remember economies of scale, the larger portion you buy the cheaper the price. Let’s say you are going to sell a pound of weed and your going to sell it all in 1/8ths of an ounce. Depending on the selling price of an 8th in your area you could stand to make $6400 at $50/8th.

How Much Does a Half Pound of Weed Cost?

A half-pound of weed if you’re lucky enough to find it costs between $1200 and $1800 dollars depending on where you get it. As you buy less cannabis the price becomes less attractive, but even a half-pound of weed can be broken down for big profits.

How Much Does an Ounce of Weed Cost?

Well, let’s get out or fingers and toes and do the math on this. If your average pound of weed costs $2000 per pound you can break that down into 16 ounces that come out to be about $125 per ounce but on the black market, you would be looking at more like $160 to $180 per ounce.

How Much Does a Half Ounce of Weed Cost?

So, if we keep moving along with the simple math a half-ounce of weed will cost between $80 and $100 dollars. Street costs would be more like $100 to $140 per half an ounce. You really do start to pay more with the smaller amount purchased. The more you buy the more you save. Remember you can store cannabis for very long periods of time.

How Much Does a Quarter of Weed Cost?

A quarter ounce of weed costs about $60 to $100 at a dispensary. On the streets, you would be looking at more like $80 per quarter ounce.

How Much Does an Eighth of Weed Cost?

OK, people get confused about what an 8th of weed is. An 8th of weed weights 3.5 grams and will run you between $25 to $35 dollars at a dispensary and an 8th ounce of weed on the street will cost about $40 to $50 bucks. Please leave a comment below if you pay another amount and include your location. I’d love to build a whole database of cannabis costs by region.

What’s the Average cost of an ounce of weed in the four states where weed is legalized or decriminalized which are Washington, Oregon, Colorado, and Alaska? In these states, the price of an ounce of weed has fallen below $300 per ounce where the nationwide average is $325 per ounce. In Colorado where there is more weed then can be smoked you can buy an ounce of weed for $240. How much does weed cost near you?

Highest Yielding Strains Indoors: We report the Biggest Buds Available Click Here

How Much Does a Gram of Weed Cost?

Typically, a gram of weed is the smallest amount of cannabis you can buy. Since it’s the smallest amount the price is highest. A gram of weed will cost you between $10 and $12 per gram. How much does weed cost near you?

What is a Dime Bag?

A dime bag is a bag of weed for $10 dollars. The amount of weed you get in a dime bag is generally less than a gram but enough to roll one joint.

Buying weed using our cannabis price index will help you get the best quality weed for the money.
There are many factors affecting the cannabis price index which directly effects what weed really cost in your area. How much does weed cost in your location?

Most Popular Medical Marijuana Strains
  • Green Crack By Crop King
  • Northern Lights By Crop King
  • NYC Diesel By Crop King

What about THC oil concentrates?

I will be completing research and testing on a selection of cannabis oil products in the coming months and will be posting reviews fo the best THC concentrate options available. We’ll be investigating the uses, benefits and side effects of THC concentrates such as RSO oil, oil capsules, tinctures, and vape products.

We would love to hear from people about how much weed they buy and what you are paying for it where you live. Please help us out and post!

How much does weed cost: Grams, Ounces and Pounds, Know What You Are Paying? Don't get ripped off when you are buying weed.

Weed Measurements: The Marijuana Metric System

Source: Greenito.com

Do you tell your budtender just to give you $20, $50, or $100 worth of weed without knowing how much actual medicine you’re getting for your money? Have you ever felt embarrassed when your budtender asks if you want a dub or an eighth because you have no @#!$ing idea what they are talking about?

Does the world stop making sense when your budtender tells you how much an ounce of your favorite strain costs? It’s ok, you’re not alone. We’ve all been there.

Many people who are green to buying grass have felt this way at one point or another. That’s because weed measurements are messed up.

There, we said it! Weed measurements are messed up. Whew, feels good to get that off our chest. Seems like someone should reform this particular speed bump in canna-culture. But, honestly, the marijuana metric system has been around for so long that it’s going to be nearly impossible to change. Better just to get used to it.

That’s why the experts at Honest Marijuana have produced this instructional article—to help you make sense of the various standard amounts that you’ll find in your local dispensary. That way, you don’t have to look like a total newb when you make your first buy. Weed measurements no longer need to be a mystery!

Source: Pinterest.com

Along the way, we’ll also:

  • Explain all the ganja jargon commonly used among cannabis users in the United States.
  • Break down some regional pot prices by size so you can make sure you’re not getting ripped off by your reefer retailer.
  • Establish some cannabis concentrate conversions so you know roughly how much marijuana it takes to make butter for concentrates, edibles , oil , and tinctures .

If you want to become an expert in marijuana measurement, read this guide from start to finish. If you’ve come here looking for something specific, we’ll help you find it. Follow these links to each section of the article:

And don’t feel bad if you don’t get it all down on the first try. It may take a while to understand all the conversions and jargon. But with a little practice, you’ll be talking like a long-time stoner in no time.

Marijuana Measurement Madness

Most Americans are used to measuring things with the United States’ Customary Units as opposed to the International System of Units , better known as the Metric System.

Indeed, one of the most confusing things about purchasing and consuming cannabis in the United States is that we use a combination of international metrics and US units to describe the quantities of cannabis we use in our everyday lives.

Source: Etsy.com

Ounces and pounds are examples of US Customary Units that we borrowed from the British before General Washington’s hemp-clad continental army won our nation’s independence.

Source: Leafly.com

The gram , a measurement of mass from the International System of Units, originally referred to the weight of a cubic centimeter of water. A gram is now more simply defined as one one-thousandth of a kilogram , which is the current base unit of the international metric system.

The general confusion and vague jargon that every single cannabis consumer has to comprehend in order to keep track of how much medicine they buy and use is the result of the discrepancies between international and U.S. scientific measurement systems.

That’s why weed measurements are so confusing: they are a mix of two different measurement systems. It’s like watching a movie that starts off as a rom-com and then suddenly changes to a horror movie about twenty minutes in. At the end, you’re left scratching your head and wondering what the hell just happened.

But it doesn’t stop there. Even if you understand the whole grams-ounces-pound thing, you still have to contend with the long list of slang terms that have come and gone over the years.

In the next section, we’ll clarify the conversion between grams and ounces and introduce you to the corresponding ganja jargon.

Ganja Jargon for Measuring Weed

Source: Forum.Grasscity.com

There’s a lot of marijuana slang floating around out there. For the most part, though, it all revolves around a few choice terms. Your budtender will typically refer to their Mary Jane by the following names:

  • Dime
  • Dub
  • Eighth
  • Quarter
  • Half
  • Ounce
  • Full O (or just O)
  • Z (yes, just the letter Z)

Here’s the definition of each.

Dime & Dub

A dime bag or a dub sack of weed is stoner slang for $10- or $20-worth of weed respectively. The amount of weed you’ll actually get in exchange for $10-$20 varies wildly depending upon where in the country (or the world) you’re buying your pot.

Eighth, Quarter, Half

The terms Eighth, Quarter, and Half are slang for portions of an ounce of pot. Here are the gram-to-ounce equivalents:

  • An Eighth = 3.5 grams
  • A Quarter = 7 grams
  • A Half = 14 grams

Ounce, Full O, Z

“Ounce” isn’t a slang term, but “Full O” and “Z” certainly are! A Full O (or just O) and a Z refer to a full ounce (or 28 grams) of marijuana. An ounce is also the most marijuana that a resident of Alaska, Colorado, Oregon, and Washington can legally possess in public.

“Full O” is fairly self-explanatory (short for full ounce), but you may be wondering where in the wide weed world the term “Z” came from. As with most cannabis slang , the exact origins of the word are lost in the pot haze of time.

Most long-time stoners agree, though, that they — or their canna-forefathers (and foremothers) — used the term as a sort of code so they didn’t have to say ounce directly.

“Why couldn’t they say ounce?” you ask. Well, remember, not so long ago, weed was lumped together with a host of really nasty drugs like heroin and crack. Most of these were sold in increments that included the ounce.

So, if you were overheard asking to buy an ounce, there was a pretty good chance you were looking to score an illegal substance. Hence the need for a code word like “Z.”

But why “Z” and not “R” or “J” or something else entirely? Again, we don’t know for sure, but the consensus usually falls into one of two camps, with the second being the most common.

  1. “Z” refers to the final letter in the abbreviation for the word ounce (i.e., oz.). Sounds good, right? Still, it does seem like a bit of a stretch. The next explanation feels a lot more likely.
  2. Back in the day, we didn’t have the cool packaging we have now. A glass jar was a bit cumbersome and prone to break should a sky-high stoner drop it or fall down. To avoid this danger, buds and other marijuana products were often sold in plastic baggies. When Ziploc bags came on the market, it was only natural that cannaseurs would use them to keep their weed fresh. And by a stroke of good fortune, an ounce of marijuana would fit nicely (most of the time) in these containers. See where we’re going? So if you wanted to buy an ounce of pot, you could say, “I’d like to purchase a Ziploc baggie of your finest marijuana product, good sir.” Or you could just say, “Gimme a Z, man.” Which would you choose? Yeah, us too.

Homework

We hate homework too, but there’s a reason schools have been doling out take-home assignments since the dawn of time — it works. Practice — though it won’t make perfect — does make better. And that’s all we really care about here: improving the way we buy weed.

One of the best ways to do that — to get a grip on the marijuana metric system — is to measure amounts for yourself at home.

And when you think about it, this type of homework isn’t nearly as bad as memorizing multiplication tables (some of us still can’t remember the product of 8×7) because it involves everyone’s favorite topic: dating Mary Jane.

Plus, we actually suggest that you burn a blunt before tackling this homework and then treat yourself to a pizza when you’re done.

You might even want to incorporate weed measurements into your next toke sesh with friends. Guessing what weighs what would make an entertaining game to play before, during, and after the smoke circle.

But, hey, do what you want. There’re no hard or fast rules for this homework. You won’t even be graded. You will, however, be judged by those around you which can be the harshest grade of all.

What You’ll Need

You will need some supplies for this, so plan accordingly.

  • Food scale
  • Marijuana substitute
  • Seven bowls for separating your stash
  • Measuring spoons (we’re just using these to scoop small amounts so don’t worry about trying to convert from grams our ounces to teaspoons)

Food scales are cheap and easy to find, and you can probably find a suitable model at your local market. As a bonus, once you’re finished practicing your weed measurements, you can use the scale to weigh your food.

Be sure to purchase a model that allows you to switch between ounces and grams.

As for the marijuana substitute, we prefer oregano for its symbolic value in cannabis history and culture.

Honestly, you don’t need a marijuana substitute if you’ve got a lot of the real thing lying around. But be warned, we will be weighing out 4 ounces (¼ pound), so you’ll need at least that much to get through the assignment.

Now you see why we suggest a substitute? A quarter-pound of weed purchased all at one time will run you anywhere from $400 to $800 (check local listings). A quarter-pound of oregano purchased at your local market will run you less than $2. The choice is obvious to us.

Assignment

  1. Set your food scale to grams. If your model doesn’t offer this feature, you’re stuck with ounces. Don’t worry. We’ll make due.
  2. Reset the scale to zero by pressing “tare.”
  3. Scoop or sprinkle a small amount of plant matter (marijuana or equivalent substitute) onto the scale until you reach 0.5 grams (0.017 or 0.018 ounces). It won’t take much.
  4. Dump this amount into one of your seven bowls.
  5. Reset the scale.
  6. Add plant matter to the scale until it read 1 gram (0.035 ounces).
  7. Dump this amount into another bowl.
  8. Compare the two amounts.
  9. These are the most common gram units you’ll find in the marijuana metric system so try and get an eye for their relative size.
  10. Set your food scale to ounces.
  11. Reset to zero.
  12. Scoop plant matter onto your scale until it reads 0.125 ounces (3.5 grams).
  13. This is an eighth of weed.
  14. Dump it into another bowl.
  15. Reset your scale.
  16. Pile on enough plant matter to take the scale to 0.25 ounces (7 grams).
  17. This is a quarter (of an ounce).
  18. Dump it into another bowl.
  19. Reset your scale.
  20. Measure out 0.5 ounces (14 grams).
  21. Dump it into your fifth bowl.
  22. Reset your scale.
  23. Measure out 1.0 ounces (28 grams).
  24. This is, as you might guess, an ounce, an “O”, or a “Z”.
  25. Dump that into your sixth bowl.
  26. Reset your scale.
  27. Now, just for fun, measure out 2.0 ounces (56 grams or ¼ pound).
  28. Dump that into your seventh bowl.
  29. Stand back and visually compare each amount.
  30. Repeat the process for even more practice.

Being able to visually recognize the general size of a pile of weed — even if it’s not exact — makes buying it even easier.

When you think you’ve got the size of each pile in your head, try this test:

  1. Weigh one of your bowls on the scale.
  2. Remove the bowl and reset the scale.
  3. Pick an amount of weed you want to try to measure (let’s say, an eighth of an ounce).
  4. Pour what you think is that amount into the bowl.
  5. Place the bowl on the scale.
  6. Subtract the weight of the bowl from the new reading.
  7. That number is how much plant matter is in the bowl.

Did you get close to the number you were trying to measure? Try it again with another amount.

Endo-Weed Economics

Asking for a dime usually means you are asking for $10-worth of cannabis . This amount of cannabis (often 0.5g) is usually just enough weed to roll into a decent-sized joint. That said, it is becoming increasingly rare to find so-called “ dime-bag dealers ” who will sell such a small amount of sinsemilla .

Source: Quickmeme.com

Asking for a dub usually means you are asking for a full gram of cannabis. One gram of weed is what you’ll typically find in a single blunt or cigar leaf joint. You can expect to pay $20 for a dub of weed in major cities in the Midwest and along the eastern seaboard (Chicago all the way to Boston).

However, Harrison Tesoura Schultz, co-founder of Occupy Weed Street, has paid up to $50 for a single gram of pot from delivery services in New York City.

Anything less than 1.5 grams for $20 was a rip off in Oregon prior to July 8, 2014, when recreational cannabis became available for sale. Now it’s common to get 3.5 grams or “an eighth” of high-quality cannabis for $20 in Oregon.

Source: Ryot.org

The cost of an ounce of weed will vary widely according to the quality and popularity of the strain , of course. However, regulating and taxing marijuana drives down the price of pot and helps cannabis consumers save lots of money.

A high-quality ounce of weed typically costs between $200 and $245 where recreational reefer use is legal in California, Colorado, Oregon, and Washington. An ounce of pot costs comparatively more in states where marijuana hasn’t been legalized yet. Cannabis costs close to $300 per ounce in Florida, nearly $360 in New York, and just over $350 per ounce in Illinois, according to priceofweed.com .

The price for an ounce of pot is the basis of the prices for the other common portions of weed that are typically sold. For example, the best deal you’ll find in New York City (a.k.a. the marijuana arrest capital of the world) is $45 for an eighth of an ounce ($360 divided by 8).

You can purchase the same amount of high-quality cannabis for as little as $25 (or less) in certain cities in Oregon.

Source: Hempbeach.com

Purchasing a small electronic scale is the best way to make sure that you’re not paying more than you should be for pot. It’s also the most accurate way to measure your doses of medicinal marijuana. You can get a sense of how much you can expect to pay for pot in your part of the world from priceofweed.com, a global database of crowdsourced cannabis prices.

We highly recommend reporting any really good (and really bad) deals you get on your medicine to that same website. This will help control the market and make the average price of marijuana more affordable.

Cannabis Concentrate Measurements

It’s typical to produce about two to six grams of dabs or butane hash oil ( wax ) from a full ounce, or 28 grams, of ganja. Vaporizable cannabis concentrates can cost anywhere between $20 (if you’re lucky) up to $100 per gram.

Source: Leafly.com

An ounce of pot will also produce about three to four grams of the same cannabis oil that Rick Simpson used to save himself and thousands of other medical marijuana patients from terminal cancer.

Colorado residents can buy Rick Simpson oil for $25 dollars a gram from legal dispensaries, such as Caregivers for Life.

Source: Sorendreier.com

You can make way more cannabutter than you would ever want to eat in a single weed edible serving with an ounce of weed depending on how well you can make it.

Most marijuana users make their own cannabutter , but you can buy a 1.5-ounce jar of high-quality cannabutter from top THC chef Julie Dooley for $35-$30 dollars.

Source: Patients4medicalmarijuana.wordpress.com

An eighth of an ounce of high-quality cannabis produces about 30-34 doses of marijuana tincture if you make it yourself, and a small bottle of about 100 drops costs around $20 dollars.

Making the Marijuana Math Make Sense

Source: Quickmeme.com

Is the marijuana math adding up? You should be able to calculate that Snoop Dogg is smoking not quite three (2.89) ounces of cannabis a day since he says he smokes 81 blunts every day, given that 1 blunt equals about 1 gram and there are 28 grams in one full ounce of marijuana.

It is entirely possible that Snoop has smoked nearly an entire ton of cannabis over the course of his life if we take his estimate as accurate.

Source: Tubmlr.com

The marijuana metric system is a confusing class of Standard International Units and US Customary units. But when you boil it all down, the main cannabis conversion you need to remember is:

  • 1 ounce of weed = 28 grams

From there, it’s pretty easy to decipher the ganja jargon to calculate that “a half” equals 14 grams, “a quarter” equals 7 grams, an eighth equals 3.5 gram, and “a dub” will typically equal one full gram of marijuana.

Once you know how to do the math, you can determine if making your own marijuana concentrates, oils, edibles, and tinctures will help you save on cannabis costs based upon the price of weed in your area.

Make sure to support legalization efforts on behalf of groups such as NORML and the Marijuana Policy Project if you want to help make marijuana increasingly more affordable for yourself and your community.

Need help deciphering the common weed measurements? The experts at Honest Marijuana explain the marijuana metric system so you can buy your pot like a pro. ]]>